12 najčastejších prekážok pri chudnutí
Niekedy sa snažíme zhodiť pár kilogramov a nie a nie sa nám to podariť. Mnohokrát to vzdáme. Avšak riešenie sa vždy nájde, keď sa zistí príčina a tu je zopár prekážok alebo príčin, ktoré môžu spôsobiť, že to ide ťažko. Máme pre vás riešenie a zopár tipov.
1. Nedostatočný pitný režim

Je smutnou realitou, že až 80% ľudí má nedostatočný pitný režim. Naše telo sa skladá zo 75% z vody (v rôznych formách) a je faktom, že väčšina ľudí pije až vtedy, keď sú smädní. Nedostatok vody veľmi negatívne vplýva nielen na bežného človeka, o to je to horšie, pokiaľ sa rozhodnete redukovať svoju hmotnosť. Optimálne množstvo je 4 dcl vody na 10 kg hmotnosti, pričom väčšie množstvo je potrebné pri fyzickej aktivite, strese a aj pri vírusových ochoreniach, kvôli detoxikácii.
Mnoho ľudí pokúšajúcich sa chudnúť si kompenzuje nedostatok energie zo znižovania kalorickej hodnoty a nedostatočnej nutričnej hodnoty pitím energetickým nápojov s množstvom cukru a prídavných nezdravých látok, čím chudnutie blokujú. V tomto smere odporúčame, pokiaľ nemáte chuť na čistú vodu, ochutiť si ju zdravými nízkokalorickými nápojmi.
2. Nedostatok spánku
Ten, kto veľa spí, chudne ľahšie. Kto spí málo, kíl sa len tak nezbaví. Toto zaujímavé pravidlo naozaj funguje, čo dokazuje mnoho štúdií. Ak teda chcete schudnúť alebo si svoju hmotnosť udržať, mali by ste dbať na dostatok spánku, to znamená spať aspoň sedem hodín denne a chodiť do postele pokiaľ možno pred polnocou.
3. Hotové výrobky a fast food
Zdá sa, že vám uľahčujú život a sú dobrým riešením, keď sa ponáhľate a nemáte čas na plnohodnotné jedlo. Nemali by ste však prehliadať, že väčšina hotových jedál má vysoký obsah tuku a soli, a to podstatne vyšší, než jedlo, ktoré si rýchlo pripravíte z čerstvých prísad. Soľ zadržiava vodu v tele. Rýchle diéty väčšinou zbavia telo svalov, preto je dôležitá bioimpedačná analýza, ktorá presne určí zloženie tela aj počas chudnutia.
4. Lieky
Lieky môžu chudnutie sťažiť, v niektorých prípadoch dokonca viesť k nárastu hmotnosti. Sú to napríklad niektoré psychofarmaká, betablokátory a lieky na cukrovku. Ak niektoré z týchto prípravkov užívate, porozprávajte sa s lekárom. Často sa dajú nahradiť liekmi s rovnakými účinnými látkami, ktoré hmotnosť nijako neovplyvňujú. Tu je prehľad najčastejších liekov, ktoré blokujú chudnutie:
Hormonálna antikoncepcia: Asi najznámejším druhom liekov, z ktorých sa priberá, je hormonálna antikoncepcia. Ide o výsledok pôsobenia estrogénov, ktoré môžu zvýšiť chuť do jedla, u niektorých žien aj podporujú zadržiavanie vody v tele.
Lieky na alergiu: Problematické sú z pohľadu priberania aj antihistaminiká, čiže lieky na potlačenie alergických prejavov. Tieto lieky potláčajú účinky histamínu, ktorý je zodpovedný za alergickú reakciu, no zároveň tiež zvyšujú chuť do jedla.
Lieky na vysoký krvný tlak: Hypertenzia je častým problémom dnešnej modernej spoločnosti a tak veľa ľudí užíva lieky s týmto pôsobením. Ich vedľajším účinkom ale je, že znižujú výkonnosť a teda dochádza k nedostatku pohybu.
Lieky na srdce: V rámci kardiovaskulárneho systému sa užívajú aj betablokátory, čo sú lieky s účinkom na liečbu srdcovej arytmie, ischemickej choroby srdca alebo anginy pectoris. Zasahujú však do metabolizmu glukózy a spôsobujú priberanie.
Antipsychotiká: Veľmi vysoký prírastok váhy, niekedy aj viac kilogramov behom mesiaca, bol zaznamenaný aj pri užívaní niektorých druhov antipsychotík. Tieto lieky ovplyvňujú jednak spomalenie metabolizmu a zároveň aj chuť do jedla.
Antidepresíva: Podobne funguje aj ďalšia kategórie liečiv pôsobiacich na oblasť psychiky a psychickej vitality, antidepresíva. Tieto lieky môžu spôsobiť priberanie aj cez 5 kilogramov za mesiac, aj tu ide o dôsledok zvýšenia apetítu na jedlo.
Lieky na cukrovku: Liečba inzulínom, ktorý je obsiahnutý v liekoch na cukrovku, prináša tiež riziko v podobe nekontrolovaného priberania. U niektorých pacientov bolo zaznamenané pribratie až 10 kilogramov počas prvého roka, je to individuálne.
Lieky na štítnu žľazu: Tyreostatiká, ako sa nazýva kategória liečiv určená na štítnu žľazu, môžu meniť hormonálnu rovnováhu, čo má viacero vplyvov v tele. Jednak ide o vplyv na trávenie a metabolizmus, ale aj o celkové spomalenie organizmu.
Kortikosteroidy: Problematickou skupinou liekov sú kortikosteroidy. Tie môžu spôsobiť zadržiavanie tekutín a solí v tele, zvyšovanie chuti do jedla a tiež zhoršenie ukladania tuku v tele. Výsledkom sú priberanie a aj vznik lokálnych opuchov.
Ďalšie druhy liekov: Ak ide o ďalšie typy a kategórie liečiv, ktoré sú z hľadiska možného priberania na hmotnosti rizikové, sem patria napríklad lieky na migrénu a bolesti hlavy, lieky vplývajúce na nervový systém a všeobecne staré lieky.
Problémom konzumácie liekov môžu byť aj poškodenie pečene. Pečeň plní v našom tele viac ako 500 metabolických funkcií a pokiaľ je jej činnosť znížená, je problémom detoxikácia a teda aj chudnutie, keďže tento problém súvisí práve s pečeňou.
5. Málo pohybu
Ak chcete dlhodobo zostať v dobrej fyzickej forme, nevyhýbajte sa športu. Je úplne jedno či budete behať, plávať, bicyklovať alebo pôjdete aspoň každý deň na dlhšiu prechádzku - pohyb je alfou a omegou. Vyskúšajte rôzne aktivity, kým si pre seba nájdete tú pravú. Hlavne, aby ste z pohybu mali radosť.
6. Nedostatok bielkovín

Mnoho rôznych diét odporúča redukciu bielkovín, pretože potraviny s ich vysokým obsahom (napríklad mäso a syry) bývajú často veľmi tučné. Keď však váš organizmus prijíma málo bielkovín, odbúrava sa svalová hmota a znižovanie hmotnosti sa naopak spomaľuje. Svaly aj v pokojnom stave spaľujú veľa energie. Preto si vyberajte potraviny, ktoré sú bohaté na proteíny, nízkokalorické a napriek tomu dobre zasýtia. Typickým príkladom je chudé hydinové mäso alebo nízkotučné mliečne produkty.
Problémom v dnešnej strave prebytok živočíšnych bielkovín s vysokým množstvom tuku (okrem rýb a hydinového mäsa) a naviac pridávanie hormónov a antibiotík, čo sú distruptory, ktoré takisto blokujú chudnutie. Odporúčame preto zmeniť pomer rastlinných a živočíšnych bielkovín s väčším množstvom práve rastlinných.
V tomto smere je vhodné zamerať sa na strukoviny (šošovica, fazuľa, sója). Sója je zložením aminokyselín najbližšia mäsu a preto ju vždy odporúčame. Mnoho ľudí má problém pri trávení strukovín kvôli nadúvaniu a plynatosti a preto aj napriek obrovským výhodám strukovín ako rastlinných bielkovín, ich zaraďujú do svojej stravy málo. My odporúčame výživné zdravé raňajky pre skvalitnenie jedálnička a v počiatočných fázach chudnutia zaradiť tieto produkty aj 2-3 krát denne. Takisto s našimi produktami môžete veľmi ľahko doplniť prepotrebné bielkoviny do stravy, čím si zvýšite nutričnú hustotu a znížite kalorickú hodnotu jedla.
7. Nedostatok vlákniny
Bežným nedostatkom v dnešnej dobe je práve nedostatok vlákniny, ktorá zlepšuje metabolické procesy, zefektívni trávenie a zároveň je "potravou" pre zdravú črevnú mikrobiotu. Pokiaľ nekonzumujete dostatok ovocia, zeleniny, celozrnných obilovín alebo semienok či orechov, môžete doplniť vlákninu aj doplnkami s vysokým množstvom vlákniny. Dostatok vlákniny pomáha znižovať glykémiu, cholesterol aj triglyceridy v krvi, je prevenciou metabolického syndrómu.
8. Zle zvolená desiata
Aj pri diéte je povolené jesť medzi hlavnými jedlami. Ale pozor - len v prípade, že pri tom neprekročíte celkové povolené množstvo kalórií za deň. Mnohí si radi dajú na desiatu ovocie. To obsahuje fruktózu (ovocný cukor), ktorá najprv rýchlo zvýši hladinu inzulínu a potom ju rovnako rýchlo nechá klesnúť. Dôsledkom sú návaly hladu.
Ak sa bez desiatej nezaobídete, radšej si dajte surovú zeleninu, napríklad zeler, mrkvu, kaleráb, uhorku alebo paradajky. Tento druh zeleniny vás zasýti rovnako ako ovocie. Nie je však zdrojom fruktózy. Veľmi dôležité je aj desiata obsahujúca 5-10 g zdravých bielkovín. Rôzne tipy na zdravé desiaty nájdete na našom webe.
9. Pri jedle sa náhlite a máte nepravidelnú stravu
Štúdie dokazujú, že keď sa nesústredíte na jedlo a namiesto toho sa venujete napríklad mobilu alebo sledovaniu televízie, zjete až o 30 percent viac, ako keď jedlo naplno vnímate a sústredíte sa v pokoji na jeho konzumáciu. Kontraproduktívne je aj zjesť niečo v zhone alebo postojačky.
Veľmi dôležitá je aj pravidelnosť vo výžive. Naše vnútorné hodiny, pokiaľ sú nastavené správne, sú v symbióze s našim telom a pokiaľ naše telo vie, že v určitom čase dostane prídel živín, nebude si ukladať zásoby v podobe tukov na neskôr ako veverička na zimu.
10. Stres
Trvalý stres nielenže zvyšuje hladinu kortizolu a chuť na sladké, prispieva aj k ukladaniu tukových buniek, najmä v oblasti brucha. Hľadajte preto príčinu svojho napätia a pokúste sa ho zbaviť. Keď to nie je možné, vytvorte si pravidelné "oázy pokoja" pre načerpanie energie, najlepšie pod vedením profesionálov. Našim odporúčaním je cvičenie Päť Tibeťanov, prechádzky v prírode a písanie si denníka.
11. Štítna žľaza
Poriadne priťažiť v chudnutí vám môže aj štítna žľaza, a to vtedy, keď produkuje málo tyroxínu. Metabolizmus sa spomaľuje a priberanie je dopredu naprogramované. Či máte nedostatok hormónov štítnej žľazy, môže zistiť lekár jednoduchým krvným testom a v prípade potreby vám potom predpíše lieky k normalizovaniu ich hladiny.
12. Vek
Čím ste starší, tým viac sa váš metabolizmus spomaľuje. To znižuje celkový kalorický príjem, ktorý máte "povolený", bez toho, aby sa vám v tele ukladal tuk. Automaticky je tak ťažšie udržať si štíhlu postavu.

Nehádžte flintu do žita :) Stravovanie by ste teda mali prispôsobiť veku (v tom vám môže pomôcť výživový poradca) a tiež by bolo vhodné začleniť do každodenného programu viac pohybu, aby ste tento efekt vykompenzovali.
Najlepšie je vzdelávanie v tejto oblasti. To, čo sa už raz naučíte Vám už nikto nevezme a so zdravými návykmi môžete začať už dnes. Zapojte sa do nášho kurzu zdravého života.
© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, február 2022