
Ako prekonať neprekonateľnú chuť na sladké ?
Neodolateľná chuť na sladké nás prepadá, ako naschval :-), práve vtedy, keď chceme nejaké to kilečko zhodiť alebo zmeniť svoje stravovacie návyky. Bojovať s túžbou po sladkom sa zdá byť niekedy totálne neprekonateľné:-) Ale, existujú stratégie, ktoré môžu pomôcť túto neprekonateľnú chuť na sladké PREKONAŤ !
Prečo táto chuť vzniká?
Príčin môže byť viacero: únava, stres, smútok, depresia, nuda, potreba ukľudnenia - je tu jeden spoločný menovateľ - nášmu endokrinnému systému chýba nejaký minerál alebo vitamín, ktorý dáva mozgu pokyn, že máme na "niečo" chuť. Mnohokrát je to aj prekyslenosť organizmu a naše bunky sú v chaose. Dajme im, čo potrebujú, netrápme ich, mnohokrát potrebujú očistu, resp. chýba nám životná sila, čo sa prejaví nedostatkom energie a siahame po najrýchlejšom zdroji. Čo na to naša slinivka brušná...to zatiaľ neriešime?
JE TU 10 TIPOV, AKO PREKONAŤ TIETO NEPREKONATEĽNÉ CHUTE:
1. Vzdajme sa záväzku, že chceme schudnúť ! Radšej si nedávajme žiadne záväzky, len jeden zásadný, že chceme byť zdravý a sme ochotný z vlastnej iniciatívy pre to každý deň niečo urobiť. My ako ľudské bytosti, nie lekár.
2. Dodržiavajme pitný režim - niekedy je chuť na sladké len zamaskovaným smädom. Mnoho ľudí nedodržiava pravidelný pitný režim a dochádza k únave nervovému systému, dehydratácii a tým nám mozog dáva signál, aby sme doplnili "energiu" cukrom. Takže najprv vypime aspoň 0,3 - 0,5 litra čistej filtrovanej vody. Nie, žiadne sladké nápoje typu Kofola, Pepsi, Cola, Fanta, perlivé minerálky ... Pomôže aj bylinkový čaj, napríklad mätový.
2. Napriek mýtom, že raňajky nie sú dôležité, aj keď sme každý iný, skúsme začať deň zdravými raňajkami, ktoré budú mať vyvážený pomer bielkovín, tukov, cukrov a vlákniny. Naša črevná mikrobiota potrebuje kvalitný raňajkový základ. Raňajší rozmixovaný koktail zložený z 100-200 g ovocia (jablko, hruška, banán, bobuľové ovocie - čučoriedky, maliny, ríbezle...) s hrsťou vlašských orechov (alebo mandlí), lyžicou chia semienok, ľanových semienok, dvoma hrsťami zelených byliniek (medovka, mäta, púpavové listy, šalátové či cvikľové listy...), rastlinných bielkovín v podobe kvalitných sójových proteínov, trochou rastlinného mlieka alebo kvalitného smotanového jogurtu a škorice je zážitok pre mikrobiotu. Nehovoriac o mozgu, ktorý sa zaraduje.
3. Kvalitný zelený čaj dopoludnia nám zlepší náladu. Skvelý je rooibos - bezkofeínový čaj aj pre deti, nám zároveň doplní aj minerály.
4. Pravidelný príjem pestrej výživy nespôsobí výkyvy energie spôsobujúce okamžitú chuť na sladké (čo však neznamená jesť každé 2 hodiny :-). Hlavne sa zamerať na potraviny s nízkym glykemickým indexom ako sú ovsené vločky s jogurtom (pozor, lebo môžu spôsobovať aj zápalovú reakciu a možno z nich potom skôr pribrať :-(), kváskový chlebík... zdravé jogurty z kokosového mlieka a chia semienok...
5. Hroziacu hypoglykémiu doplníme hrsťou para orechov, mandlí, lieskovcov či vlašských orechov (nesolené, nepražené) s trochou sušeného ovocia či už ďaltlí, fíg, sušených sliviek či hrozienok (nesírené a umyté). Ani jablko či iné ovocie nám nespôsobia deštrukciu slinivky brušnej tak ako keksíky (ako nám tvrdia rôzne re-klamy).
6. Umyte si zuby a skúste mentolový cukrík bez cukru. Osvieži a zaženie chuť na sladké.
7. Snažte sa o každodenný pohyb, minimálne rýchlu prechádzku, ktorý nám dodá viac energie ako biele maslové pečivo či kávička, aj keď 2 malé dávky kvalitnej kávy arabica denne neuškodia.
8. Ak už inak nemôžete, doplňte antioxidanty a železo kvalitným kúskom minimálne 70%-nej čokolády.
9. Dostatok kvalitnej zeleniny (mrkva, cvikľa, tmavozelená listová zelenina...) pomôže k správnej acidobázickej rovnováhe organizmu, neprekysľuje, zásobuje naše telo vitamínmi a minerálmi.
10. Niekedy nemáme dostatok času ani chuti na zostavenie vyváženého jedálnička a vtedy potrebujeme kvalitné výživové doplnky (antioxidanty, multivitamíny, minerály, omega-3...) pre správnu činnosť endokrinného systému.
...a hlavne neprekonávajte neprekonateľnú chuť na sladké bojom so sebou .... Vaša vízia je byť predsa neprekonateľne zdravý :-))) Cesta k dokonalosti je väčšinou nedokonalá, pretože cieľom je cesta a dokonalosť v priaznivej evolúcii ľudskej bytosti je vždy nedokonalá... to jej dáva zmysel stále sa zlepšovať...
autor : © Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, september 2018