
Ako súvisí poriadok so zdravím?
Mali ste niekedy pocit, že upratujete a stále nie je upratané alebo máte niekedy pocit, že aj keď máte okolo seba poriadok, ešte stále je niečoho nadbytok? Že doma skladujete veci, ktoré ani nepotrebujete a odkladáte na horšie časy? V podvedomí máme zakorenené, že sa musíme pripraviť na nejaké nebezpečenstvo. A tak zhŕňame, zhromažďujeme a odkladáme. Už dávno sme však prekonali potrebné zásoby. Naše domácnosti prekypujú vecami. Máme ich oveľa viac, ako ich potrebujeme...a ako ich vôbec dokážeme využiť.
Navyše žijeme v extrémne nevyrovnanom období. Plnom stresu, napätia, neustáleho náhlenia, starostí a zvyšujúcich sa nárokov. Neporiadok okolo nás - v dome, byte, v kancelárii - nás oberá o pokoj a dokonca ovplyvňuje naše zdravie. Pomaličky a nenápadne, takže si to ani neuvedomujeme.
Florence Nightingalová vytvorila už pomerne dávno teóriu o prostredí na bývanie, ktorej základom je poriadok a čistota. Samozrejme, že sa nemyslí nablýskaný nábytok a dlážka či koberec bez smietky. Skôr ide o zbavenie sa harabúrd a nepotrebných vecí, ktoré nás obklopujú. Nedokážeme sa ich vzdať, hromadíme ich, plníme si nimi domovy...a tak zaťažujeme sami seba. Psychicky, neskôr aj fyzicky, oberáme sa o zdravie. Takýto neporiadok vo veciach spôsobuje choroby, stresuje nás a dostáva pod tlak.
Nightingalová mala už pred sto rokmi hlboké vedomosti o vzťahu ľudských chorôb a prostredia, v ktorom žijeme. Je známa ako "dáma s lampášom", ale málo sa vie o tom, že dokázala vyvodiť mechanizmus vzniku chorôb z prostredia, v ktorom ľudia bývali.
Keď máte málo vecí, nemá vás čo zaplaviť ani v búrlivejšom období. Ak navyše budete vlastniť iba malé množstvo vecí, ktoré sa vám ešte i páčia, bude aj starostlivosť o ne zábavná. Veď sú to veci, ktoré máte radi. Vysielajú na rovnakej vlnovej dĺžke a ich existenciu ovplyvňuje pozitívna energia. Tak ako je to u vašich priateľov. Možno povedať, že umenie upratovať je proces, ktorým vytvárate v izbe prostredie, kde sú iba vaši priatelia.
Možno ste si všimli, ako sa vám zmení nálada, keď prídete domov z práce...a tam vás čaká neporiadok. Neumytý riad, rozhádzané hračky, oblečenie pohádzané kade-tade. Vedci dokázali, že neporiadok a špina naozaj negatívne vplývajú na našu psychiku. Spôsobujú nám úzkosť a vyvolávajú v nás bezmocnosť.
A to všetko platí aj pre kanceláriu, v ktorej sa nám na stole kopia tlačivá, dokumenty a papiere. Rovnako je to v prípade auta, ktoré nemáte čas povysávať, všade samé omrvinky po deťoch a pod sedadlami papieriky, či obaly z jedla.
"Neporiadok doma alebo v práci spôsobuje pocity úzkosti, bezmocnosti a ochromuje nás. Len zriedkavo ho však identifikujeme ako významný zdroj stresu v našom živote," napísala psychologička Sherrie Bourg Carter v článku Psychology Today.
Ženy pritom znášajú neporiadok horšie ako muži. Zvyšuje sa množstvo stresového hormónu kortizol v ich tele a môže to negatívne vplývať aj na vzťahy. Oberá ich to o pokoj, nie sú šťastné a upadajú neraz do depresie.
Ak máte pocit, že by vám prospela zmena, ktorá by vás posunula ďalej, ale nemáte odvahu na radikálne kroky? Ak túžite po šťastnejšom a naplnenejšom živote, ale neviete, ako by mal vyzerať prvý krok k tomu, aby ste ho dosiahli? Radi by ste sa začali zdravšie stravovať, lenže neviete, ako a kde začať?
V tom prípade môžete proces zmeny naštartovať generálnym upratovaním domácnosti, ktoré vám pomôže zbaviť sa nepotrebných vecí a nakopne vás k pozitívnym zmenám aj v ďalších oblastiach - ak sa dokážete zbaviť starých či nepotrebných harabúrd v byte či dome, uvedomíte si, čo je pre vás skutočne dôležité, pocítite vnútornú úľavu, prílev energie a chuti do života, a hlavne si vytvoríte priestor pre niečo nové a krásne.
Majsterka na upratovanie Marie Kondo hovorí:
"Upratovanie nám pomáha prehodnotiť život. Máme možnosť odstrániť to, čo nepotrebujeme a posunúť sa vpred. Vyčistiť nielen náš domov, ale aj myseľ. Napríklad upratovanie kuchyne nás môže naštartovať k lepšiemu stravovaniu. V upratanom priestore bude oveľa jednoduchšie osvojiť si nové návyky. Upratané prostredie nás bude podporovať v tom, na čo sa chceme sústrediť a čo chceme dosiahnuť. Veľké upratovanie domácnosti, ktoré dostalo názov aj upratovací maratón, automaticky ovplyvní aj iné oblasti nášho života, ako sú vzťahy, financie alebo zdravie. Tieto sú vzájomne prepojené. Veľké upratovanie je upratovanie, ktoré mení život.
Pokiaľ žijeme v neporiadku, teda v priestore, ktorý je preplnený nepotrebnými vecami a pôsobí neusporiadane, či chceme, alebo nie, vyvoláva to v nás stres, pocity úzkosti, frustrácie až beznádeje. Napríklad štúdia vedcov z kalifornskej univerzity v Los Angeles preukázala súvislosť medzi vysokou hladinou stresového hormónu kortizolu a veľkým množstvom nepotrebných predmetov v domácnosti. Odborníci takisto poukázali na výskyt úzkosti u žien napríklad pri pohľade na hŕbu neumytého riadu.
Takisto špinavá dlážka v kuchyni či oblečenie len tak pohodené na gauči v mnohých z nás vyvoláva ťažkosti so sústredením, znižuje schopnosť produktivity i kreativity. Pre našu myseľ je jednoducho ťažké koncentrovať sa či tvoriť v priestore, v ktorom vládne zmätok alebo špina. Na niektorých z nás neporiadok zasa vplýva tak, že odkladáme riešenie dôležitých úloh na neskôr. Nuž a predstava oddychu v neupratanej domácnosti nie je tiež príliš lákavá, alebo áno? V neposlednom rade v nás chaos v domácnosti vzbudzuje výčitky svedomia, že ho nie sme schopní upratať.
V súvislosti s tým sa objavuje aj strach z toho, ako sa neporiadku zbavíme v budúcnosti. No a neporiadok je spájaný aj so vznikom nadváhy a obezity či problémami v partnerskej oblasti. Existujú totiž štúdie, podľa ktorých partneri žijúci v neupratanej domácnosti majú menej sexu. Platí to aj naopak. Podľa odborníkov z New Jersey, páry, ktoré upratujú spoločne, majú lepší intímny život. Čo si o tom myslí odborníčka na upratovanie?
Z mojej vlastnej skúsenosti neporiadok odpútava našu pozornosť od toho, čo je dôležité. Oberá nás o energiu. Sme zaneprázdnení zbytočnými aktivitami, unavení a vystresovaní. Na druhej strane, poriadok nám pomáha žiť uvedomelejšie, robiť lepšie rozhodnutia, mať čas na seba a svojich blízkych. Poriadok pozitívne vplýva na naše fyzické i psychické zdravie. Stanoviť si priority a byť bdelými.
Hurá ide sa upratovať!
Pokiaľ ste sa rozhodli pre veľké upratovanie domácnosti, skôr, ako začnete, zamyslite sa nad niekoľkými dôležitými vecami. Čo je kľúčové? "Skôr, ako sa pustíme do upratovania, mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo ním chceme vlastne dosiahnuť. Treba si vytvoriť víziu. Pokojne si zobrať aj pero a papier a svoje predstavy si zapísať. Veľké upratovanie často stroskotá, pretože ani nevieme, prečo ho realizujeme. Potom sa nám veľmi jednoducho stane, že keď sa nám pri upratovaní dostane do ruky nejaký predmet, nevieme sa správne rozhodnúť, čo s ním.
Pokiaľ si však hneď na začiatku odpovieme na otázky, prečo si chceme poupratovať a ako má náš život vyzerať, bude celé upratovanie oveľa jednoduchšie a účinnejšie. Bude nám jasné, či daná vec má, alebo nemá byť súčasťou nášho ideálneho života. Nakoniec nám ostanú iba veci, ktoré máme naozaj radi, pretože nám robia radosť a pomáhajú nám žiť lepšie." radí Marie Kondo.
Čo vám ešte môže pri upratovaní pomôcť? Stavte na minimalizmus, teda ponechajte si iba to najdôležitejšie. V prvom rade sa zamerajte na vyradenie nepotrebných predmetov, ktoré vám už dávno neslúžia, alebo predstavujú iba "lapače prachu" a zbytočne vám zaberajú priestor. Tieto veci môžete roztriediť do kategórií podľa toho, či skončia na zbernom dvore, alebo ich odovzdáte charite, prípadne poputujú do odpadkového koša.
Pri upratovaní určite natrafíte na predmety, ktoré využívate sezónne, ako napríklad lyžiarsky výstroj či gril - tým nájdite nový domov na mieste, kde vás nebudú oberať o životný priestor a energiu. Vhodná je napríklad pivnica, povala alebo garáž. V prípade, že nie ste si ani po stanovení jasnej vízie upratovania a hlbokom premýšľaní vyradením nejakých vecí istí, zabaľte ich zvlášť a odložte bokom, napríklad na povalu. Po čase s najväčšou pravdepodobnosťou zistíte, že vám vôbec nechýbajú a poputujú rovno do koša. Alebo, prinajhoršom, sa vám bude s časovým odstupom o ich budúcnosti rozhodovať ľahšie.
Po veľkom upratovaní by vám mali zostať iba predmety, ktoré k životu potrebujete alebo k nim máte špeciálny citový vzťah, teda vás robia dlhodobo šťastnými. Tým je dôležité stanoviť trvalý odkladací priestor, ktorý je ľahko dosiahnuteľný - ak danú vec z jej miesta vezmete, snažte sa ju po použití vrátiť späť. Ušetrí vám to čas upratovania v ďalších dňoch. Takisto nezabúdajte na to, že najlepšie je priebežné upratovanie, ktorému venujete niekoľko minút každý deň. Potom môžete na "tradičnú upratovaciu sobotu" zabudnúť a čas radšej venovať sebe a svojej rodine.
Pri generálnom upratovaní majte stále na pamäti, že minimalizmus je vo viacerých smeroch nielen veľmi praktický a užitočný. V domácnosti, ktorá je prehľadne uprataná a disponuje iba dôležitými predmetmi, vibruje pozitívna energia a žije sa v nej šťastnejšie.
Spracovala: Ing.Andrea Svinčiak
Zdroje:
Marie Kondo: Kúzelné upratovanie, Upratané, Joy at Work: Organizing your Professional Life