
Je možné vyliečiť psychické choroby ? I.
Dovolím si dnešný blog začať úvahou, či je možné akúkoľvek psychickú chorobu vyliečiť? Je v moci lekárov, rodičov a vedcov minimálne zlepšiť zdravotný a psychický stav detí alebo dospelých, ktorí majú diagnostikovanú niektorú psychickú poruchu? Do tohto spektra môžeme zaradiť autismus, Aspergerov syndróm, bipolárnu poruchu osobnosti, schizofréniu, ale aj poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (ADHD/ADD), rôzne dys -lexie, -praxie, -kalkúlie...., rôzne poruchy správania, učenia, ale aj alergie ( ...ktoré dovádzajú niekedy ľudí k šialenstvu z príznakov a vedľajších účinkov mastí či liekov) a môžeme k nim zaradiť aj depresívne stavy, negativizmus... popôrodné psychózy....a ďalšie.
Nie som lekár a preto by sa lekári mohli ohradiť tvrdením, čo môže nejaký laik písať o psychických chorobách. Veď táto téma je určená výhradne psychiatrom, psychológom. Málokomu z ľudí sa podarilo z psychiatrie dostať a väčšinou už raz pacienti evidovaní ako "psychiatrickí", majú mizivú šancu, ak vôbec nejakú, že do konca života nebudú užívať nejaký druh liekov, až nakoniec skončia v nejakom ústave...Nehovoriac o tom, že mnohí sa stávajú obeťou pokusov farmaceutických spoločností.
Podľa kvalitných vedeckých výskumov, mnohých lekárov na celom svete existuje obrovská šanca na vyliečenie - úplné vyliečenie väčšiny vyššie uvedených diagnóz nemocí. Ale je tu jedno ALE a tou je VÔĽA. A to predovšetkým vôľa matiek detí s týmito - "izmami" a vôľa dospelých, ktorí sú ovládaní "zdravotným systémom", niečo pozitívne urobiť v prospech zdravia. Väčšinou žijú totiž v presvedčení, že nič nezmôžu, je to predsa ich osud, genetická predispozícia ... samozrejme, že na tomto presvedčení sa podieľa najmä systém, v ktorom žijeme.
Stretla som mnoho mamičiek, ktoré majú autistické deti. Mnohé z nich sú unavené, vyčerpané, bez energie, žijú v beznádeji a nevidia východisko pre svoje ratolesti. Vypočula som si rôzne príbehy tohto typu. Zásadným problémom je, že ani samotné matky nemajú takú výživu, ktorá im zabezpečí dostatok energie, aby mohli vynaložiť vôľu a úsilie na starostlivosť o deti.
Nechcem tu teraz moralizovať ľudí, ktorí sa tvária, že napríklad s autizmom u detí sa nič nedá robiť a ani sa zlepšiť stav, či dokonca úplne znormalizovať. Pretože vždy sa nájde protiargument, ktorý sa bude snažiť vyvrátiť nielen teórie, ale aj praktické skúsenosti. Ten, kto vníma vyššie úrovne Pravdy a harmónie nemá potrebu nikoho presviedčať. Pozitívne výsledky sú jednoznačné. Tvrdenia o nemožnosti zlepšovať či liečiť psychické poruchy zlepšením výživy robia najmä tí, ktorým sa nechce na sebe pracovať, tvrdia, že nemajú peniaze (...pritom vydávajú peniaze na zbytočnosti, ktoré so zdravím nemajú nič spoločné v domnienke, že je to dôležitejšie, ako život), nemajú čas, je to príliš náročné a namáhavé a aj tak sú už unavení a keby tí druhí vedeli, aké to je, mať také dieťa..... a množstvo iných argumentov.
Skúsim teraz zamerať pozornosť na deti, ktoré sú diagnostikované ako autisti.
Pokiaľ idete za lekárom zaoberajúcim sa autizmom, je mimoriadne dôležité vybrať si takého, ktorý má bohaté skúsenosti s autizmom a vie, o čom hovorí, čo to vlastne autizmus znamená, princípy vzniku a dôsledkov. Nestačia tu totiž len akademické vedomosti z medicíny, či vedeckých výskumov.
Väčšinou je možné počuť v prípade praktických skúseností v živote nasledovné vyjadrenia: "Zmena stravovania vášho dieťaťa určite nebude mať vplyv na jeho autizmus." alebo "Vyrážky, ktoré pokrývajú telo vášho dieťaťa, nesúvisia s autizmom." alebo "Stála hnačka alebo zápcha dieťaťa je iba prechodná fáza. Nemá to nič spoločné s autizmom." a podobné úsmevné vyjadrenia niektorých fundovaných lekárov :-). Dokonca poznám prípady, kedy rodičia s autistickým dieťaťom išli k lekárovi, ktoré nemalo 2 týždne stolicu a lekár povedal: "Drží to v sebe naschval." Úplne najhoršie, čo lekár urobí je, že predpíše takémuto dieťaťu antibiotiká a tým ho "dorazí" ...
Je nad slnko jasnejšie, že to, čo jeme a pijeme, ovplyvňuje úroveň našej energie, našu vnímavosť na infekcie, sklon k určitým druhom rakoviny, nábeh na cukrovku II. typu, symptómy Crohnovej choroby a celiakiu, stav našich artérií a tým, pravdepodobnosť, že budeme mať srdcový záchvať alebo mŕtvicu. Konzumácia potravín, na ktorú naše telo reaguje, môže spôsobiť okamžitú, občas až smrteľnú fyziologickú reakciu. Pitie aj relatívne malého množstva alkoholu má dopad na funkciu mozgu a to už po krátkom čase. Žiadne z týchto faktov nie sú kontroverzné. Vieme, že to, čo konzumujeme, nás ovplyvňuje fyziologicky. Tak prečo by mal byť sporný fakt, že stravovanie môže ovplyvniť mimoriadne citlivé trávenie a mozgy detí spadajúcich do autistického spektra. Na Planéte Zem existujú špičkové výskumy v oblasti ľudského zdravia, ktoré potvrdzujú, že kvalita trávenia (čriev) a výživy jednoznačne súvisí s mozgom a kvalitou myslenia.
Lekár, ktorý vám povie, že to, čo vaše dieťa konzumuje, nemôže mať žiadny vplyv na jeho autizmus, nepozná a nevie, čo autizmus je. V takomto prípade poskytuje rady bez znalostí, čo nielenže nepomáha, ale je to aj potenciálne nebezpečné (a to má TITUL pred menom). Nedopusťte, aby sa vaše dieťa stalo pokusným králikom, pretože aj takéto prípady (a nie je ich málo!) v dnešnej dobe existujú a niektorým mamičkám to nevadí. Naletia na všetko, čo im lekári povedia a to veľakrát len preto, že to povedal lekár (je to predsa autorita a on vie o ľudskom tele všetko, má na to školu :(.
Takže, aby som to zopakovala (povedal to predsa už Hippokrates):
Strava (výživa) je pre dieťa buď liekom alebo jedom !
Vyzývame mamičky, aby sa začali zaoberať tým, čo servírujú svojim deťom v rámci výživy Deti aj dospelé ľudské bytosti sa majú vyživovať vyváženou kvalitnou výživou plnou energie, nie jesť čokoľvek preto, aby uspokojili hlad. To je rozdiel.
Ešte raz opakujem, že zlepšenie stavu autistických detí, ale aj dospelých s rôznymi psychickými poruchami je možné, ba až vyliečiteľné, ale je potrebné vzdelávanie v oblasti výživy, snaha aktívne získavať informácie v tejto oblasti, stanoviť si priority, prehodnotiť hodnotový rebríček a neveriť tomu, čo "sa hovorí", že je možné a čo nie.
V ďalšej časti sa budeme venovať dôvodom, prečo je možné zlepšiť resp. vyliečiť zdravotný stav autistov. My neliečime, len poskytujeme informácie a možnosti, ako na to. Mozog má schopnosť sa regenerovať. Samozrejme, sú tu aj iné aspekty, na ktoré je potrebné sa zamerať, ale práve kvalitnou výživou zmena začína.
Lekárom, ktorí si uvedomujú, že na autizmus detí má vplyv aj kvalita výživy a doporučujú rodičom aj zmenu jedálnička detí v priaznivom smere, sa ospravedlňujem.
autor : © Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, marec 2019