
LIEČIVÉ ČAJE - BAZA ČIERNA (Sambucus nigra)
Dostatočný pitný režim je dôležitým predpokladom dobrého zdravia. Niekedy nám čistá voda vždy úplne nechutí a tak siahneme po iných nápojoch. Väčšinou máme málo energie a tak v rýchlosti je nám jednom čo vypijeme, väčšinou sú to nejaké nezdravé nápoje. Vyhnime sa radšej sladeným bublinkovým nápojom, krabicovým džúsom, sáčkovým ovocným čajom, energetickým nápojom s množstvom cukru a chemikáií alebo prebytku kofeínových nápojov. Príroda nám poskytuje dostatočný výber bylinkových čajov, ktoré sú pre naše zdravie prospešnejšie ako vyššie uvedené.
Postupne budeme zverejňovať bylinkové čaje, ich účinky a ďalšie podrobnosti. Tieto je vhodné striedať a čo si budeme hovoriť, najlepšie sú tie vlastnoručne nazbierané.
Začneme s bazou čiernou alebo sambucus nigra :)
Účinky bazy čiernej ?

Kvety bazy vyvolávajú potenie, sú močopudné, znižujú horúčku a priaznivo pôsobia na steny ciev. S obľubou sa preto podávajú pri nachladnutí a pri cievnych chorobách. Plody bazy zmiernujú bolesť, osvedčili sa näjme pri migrénach a neuralgiách, blahodárne pôsobia aj pri kŕčoch orgánov tráviacej sústavy a pri plynatosti. Čaj z plodov má mierne preháňavý účinok. Bazový ocot - teda ocot v ktorom sa vylúhovali bazové kvety slúži na masáže bolestivého svalstva. Listy sa používajú na zábaly, napr. pri reumatizme, dokonca pomáhajú na zvonka dostupné nádory, vnútorne vo forme záparu čistia krv a využívajú sa aj do čajov proti akné. Skoro na jar môžeme listové púčiky pridávať do polievok ako zelené korenie.
Kde sa vyskytuje baza čierna ?
Bazu nájdeme v celej Európe okrem najsevernejších oblastí, ďalej v západnej Ázii cez Kaukaz po Kaspické more, prenesená bola do Severnej a Južnej Ameriky a na Azory. Uprednostňuje vlhké humózne pôdy bohaté na dusík (N). Pôvodne rástla na pobrežných kroviskách a lužných lesoch na zaplavovanej pôde keďže však semená roznášajú vtáky trusom, rýchlo sa rozšírila do najrozličnejších lokalít ako sú skládky, rumoviská, čistiny, zanedbané parky a záhrady.
Čo zbierame a Kedy zbierame ?
Kvety - Máj až Jún.
Listy - Apríl až September.
Plody - August až September.

Droga je kvet, list a plod. Súkvetia sa odstrihávajú nožnicami za suchého počasia a voľne sa ukladajú do košov. Obyčajne sa sušia celé, zavesené na špagátoch, niekedy sa po zvädnutí sa jemne strihávajú iba kvety. Pri sušení musíme dať pozor, abi sa kvety nesparili a aby si zachovali farbu.
Plody bazy dozrievajú v auguste a v septembri a môžu sa aj sušiť - najprv na slnku, potom sa dosúšajú umelým teplom. Zvráskané bobule potom strhávame zo stopiek. Veľmi rozšírené sú rozmanité spôsoby konzervovania čestvých plodov vo forme zaváranín, sirupov, vín a likérov. Čerstvé listy na priame použitie môžeme trhať v priebehu takmer celého vegetačného obdobia - od apríla do septembra

© Z literatúry spracoval: Alex Filip Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022
© Úvod: Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022
© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022