LIEČIVÉ ČAJE - MEDOVKA LEKÁRSKA (Melissa officinalis)

31.01.2022

Jemná bylinka ktorá upokojuje nervy a prináša spánok.

Aké sú učinky Medovky lekárskej:

"Droga" z medovky je cenná predovšetkým ako upokojujúci prostriedok pri nespavosti a rozmanitých neurózach, napríklad žalúdočných a srdcových, ale aj pri ľahších formách neurásténií, depresií, proti migrénam či alergiám nervového pôvodu - napríklad astme vyvolanej stresom. Tinktúry sú obľúbený prostriedok proti hystérii a hypochondrii. 

Medovka mierne znižuje krvný tlak, spomaľuje tep a potláča búšenie srdca. Priaznivo ovplyvnuje trávenie, lieči plynatosť a hnačkové infekcie, uvoľnuje kŕče napätie svalstva, uľavuje pri bolestivej menštruácii a v klimaktériu.                                                               Obklady pomáhahajú pri reumatických opuchlinách, pomliaždeninách a podliatinách. Relaxačné medovkové kúpele posilnujú organizmus a zbavujú bolesti hlavy, navyše majú pozitívny účinok na mastnú pleť a mastné vlasy.  

Kde môžeme nájsť medovku lekársku ? 

Pôvodná oblasť výskytu medovky je pravdepodobne Stredozemie a Predná Ázia. Prenesená a splanená sa vyskytuje aj v iných oblastiach Európy, v Španielsku, v 7. storočí rozšírili jej pestovanie Arabi, v strednej Európe v 1. prvej polovici 13. storočia Karmelitánsky mnísi ktorí ju priviezli z Palestíny. Nepôvodne rastie na ostrovoch západne od Gibraltáru ("Makaronézia"), v Severnej a Južnej Amerike. Najlepšie sa jej darí v hlbokých výživných pôdach na slnečných a suchších stanovištiach. Na farmaceutické, potravinárske a kozmetické účely sa medovka pestuje v rosiahlich kultúrach, je bežnou liečivou rastlinou v záhradách. U nás občas splanieva.    

Čo, kedy a ako zbierame:

Vňať medovky zbierame v júni a v júli pred rozkvitnutím, najlepšie za suchého chladnejšieho počasia čo najskôr po poludní. Za sparných slnečných dní sa voňavé éterické oleje rýchlo vyparujú a vo vňati ich ostane menej. Vňať nenechávame v celku, alebo odtŕhame iba listy. Zbierať ju môžeme dva až tri razy ročne, keď rastliny znova vyženú, dosiahnu výšku asi 30 cm a začínajú rozkvitať. Sušíme v tieni a rýchlo, aby nezhnedla. Pri umelom sušení začíname na 30 °C  teplotou postupne zvyšujeme až na 40 °C.


 

© Z literatúry spracoval : Alex Filip Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Úvod : Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky