
LIEČIVÉ ČAJE - RUMANČEK KAMILKOVÝ "Harmanček" (Matricaria recutita)
Harmanček je prastará bylina, ktorá sa na liečivé účely používala už v staroveku. Je považovaný za bezpečnú bylinu a používa sa hlavne na liečenie žalúdočných ťažkostí a nespavosti.

Účinky
Rumanček patrí medzi najobľúbenejšie a aj najčastejšie požívané rastliny. Má mnohostranné využitie: uvoľnuje kŕče, pôsobí protizápalovo, potopudne a dezinfekčne. Vďaka tomu podporuje hojenie zápalov tráviacej sústavy peptických vredov a zabraňuje plynatosti. Mierne zvyšuje tvorbu žlče, celkovo upokojuje a sťahuje. Pri ťažkostiach s trávením a so stolicou (zápchy, hnačky) pravidelné popíjanie záparu upravuje črevnú flóru. Je nenahraditeľný v detskom lekárstve. Rumanček ničí streptokoky a stafylokoky a ako kloktadlo je výhodný pri angíne a ďalších zápaloch v ústnej dutine alebo po vytrhnutí zuba. Hojivé účinky sa využívajú pri liečbe popálenín, inhalácii, či pri kúpeľoch a obkladoch, napríklad pri hemoroidoch, zápaloch močovej rúry alebo pri gynekologických ťažkostiach.
Výskyt
Pôvodne sa rumanček vyskytoval v južne a juhovýchodnej Európe až juhozápadnej Ázii. Dnes rastie v miernom podnebnom pásme a na severe subtrópov po celej Eurázii. S osivom a dostal do severnej a južnej Ameriky a do Austrálie, kde ľahko splanel. Obľúbenými stanovišťami sú polia, úhory, skládky, vinice. Nájdeme ho aj pozdĺž ciest a múrov. U nás je dosť hojný predovšetkým v teplejších oblastiach.
Čo, Kedy a Ako zbierame
Kvety trháme na 3. až 5. deň po rozkvitnutí za suchého počasia najlepšie medzi 10. a 16. hodinou. Dbáme na to, aby neboli priveľmi rozkvitnuté, preto ich zbierame čo najčastejšie. Úbory trháme bez stopiek, púčikov a vňate. Môžeme použiť aj hrebeň. Sušíme ich na lieskach v tieni v jednej vrstve, pri umelom sušení dodržujeme teplotu do 40 °C. "Drogu" počas sušenia neprehrabávame, aby sa nedrobila. Zbierame priebežne aj viac krát ročne. Zbierame v máji až septembri.
Rumančekový čaj
2 kávové lyžičky kvetu
250 ml vody
Kvety zalejeme vriacou vodou a pod pokrievkou luhujeme 15 minút. Nápoj popíjame teplý pri žalúdočných kŕčoch, plynatosti, črevných kataroch, bolestivej menštruácii, obličkových kameňoch, reumatických bolestiach, zápale nervov a na celkové upokojenie. Vynikajúci je ako kloktadlo, klystír na inhalovanie, čistenie a zjemnenie pleti, prospieva aj pokožke hlavy a vlasom.
Z literatúry spracoval: Alex Filip Svinčiak, február 2022