Poznáte účinky ALOE VERA?

18.01.2022

Aloe vera je prírodný produkt, ktorý sa dnes v kozmetológii a výžive bežne používa. Hoci existujú rôzne indikácie na jeho použitie, na určenie skutočnej účinnosti sú potrebné kontrolované štúdie. Rastlina aloe vera, jej vlastnosti, mechanizmus účinku a klinické využitie sú stručne zhrnuté v tomto článku.

Rastlina Aloe vera je známa a používaná po stáročia pre svoje zdravie, krásu, liečivé vlastnosti a vlastnosti starostlivosti o pleť. Názov Aloe vera pochádza z arabského slova "Alloeh", čo znamená "žiariaca horká látka", zatiaľ čo "vera" v latinčine znamená "pravda". Pred 2000 rokmi považovali grécki vedci aloe vera za univerzálny všeliek. Egypťania nazývali aloe "rastlinou nesmrteľnosti". Dnes sa rastlina Aloe vera používa na rôzne účely v dermatológii.

História

Aloe vera sa používa na liečebné účely v niekoľkých kultúrach po tisícročia: Grécko, Egypt, India, Mexiko, Japonsko a Čína. 1 Egyptské kráľovné Nefertiti a Kleopatra ho používali ako súčasť svojich pravidelných kozmetických režimov. Alexander Veľký a Krištof Kolumbus ho používali na liečenie zranení vojakov. Prvým odkazom na Aloe vera v angličtine bol preklad Johna Goodyewa z roku 1655 Dioscoridovho lekárskeho pojednania De Materia Medica. 2 Začiatkom 19. storočia sa Aloe vera v Spojených štátoch používala ako preháňadlo, ale v polovici 30. rokov 20. storočia nastal zlom, keď sa úspešne používala na liečbu chronickej a závažnej radiačnej dermatitídy. 2

Rastlina

Botanický názov Aloe vera je Aloe barbadensis miller . Patrí do čeľade Asphodelaceae (Liliaceae) a je to krovitá alebo stromovitá, trváca, xerofytická, šťavnatá, hráškovo zelená rastlina. Rastie najmä v suchých oblastiach Afriky, Ázie, Európy a Ameriky (najmä Mexiku). V Indii sa vyskytuje v Rádžastáne, Ándhrapradéši, Gudžaráte, Maháráštre a Tamilnádu.

Rastlina má trojuholníkové, mäsité listy so zúbkovanými okrajmi, žlté rúrkovité kvety a plody, ktoré obsahujú početné semená. 

Každý list sa skladá z troch vrstiev: 

1) Vnútorný číry gél, ktorý obsahuje 99 % vody a zvyšok je vyrobený z glukomanánov, aminokyselín, lipidov, sterolov a vitamínov. 

2) Stredná vrstva latexu, čo je horká žltá šťava a obsahuje antrachinóny a glykozidy. 

3) Vonkajšia hrubá vrstva 15-20 buniek nazývaná kôra, ktorá má ochrannú funkciu a syntetizuje sacharidy a bielkoviny. Vo vnútri kôry sú cievne zväzky zodpovedné za transport látok, ako je voda (xylém) a škrob (floém).


Aktívne zložky svojimi vlastnosťami: Aloe vera obsahuje 75 potenciálne aktívnych zložiek: vitamíny, enzýmy, minerály, cukry, lignín, saponíny, kyseliny salicylové a aminokyseliny. 4 - 6

  1. Vitamíny : Obsahuje vitamíny A (beta-karotén), C a E, ktoré sú antioxidanty. Obsahuje tiež vitamín B12, kyselinu listovú a cholín. Antioxidant neutralizuje voľné radikály.
  2. Enzýmy : Obsahuje 8 enzýmov: aliáza, alkalická fosfatáza, amyláza, bradykináza, karboxypeptidáza, kataláza, celuláza, lipáza a peroxidáza. Bradykináza pomáha znižovať nadmerný zápal pri lokálnej aplikácii na kožu, zatiaľ čo iné pomáhajú pri rozklade cukrov a tukov.
  3. Minerály: Poskytuje vápnik, chróm, meď, selén, horčík, mangán, draslík, sodík a zinok. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie rôznych enzýmových systémov v rôznych metabolických dráhach a len málo z nich je antioxidantov.
  4. Cukry: Poskytuje monosacharidy (glukóza a fruktóza) a polysacharidy: (glukomanány/polymanóza). Tieto sú odvodené zo slizovej vrstvy rastliny a sú známe ako mukopolysacharidy. Najvýznamnejším monosacharidom je manóza-6-fosfát a najbežnejšie polysacharidy sa nazývajú glukomanány [beta-(1,4)-acetylovaný manán]. Bol tiež nájdený acemannan, prominentný glukomanán. Nedávno bol z Aloe vera gélu izolovaný glykoproteín s antialergickými vlastnosťami, nazývaný alprogén a nová protizápalová zlúčenina, C-glukozylchromón. 7 , 8
  5. Antrachinóny: Poskytuje 12 antrachinónov, čo sú fenolové zlúčeniny tradične známe ako laxatíva. Aloín a emodín pôsobia ako analgetiká, antibakteriálne a antivirotiká.
  6. Mastné kyseliny: Poskytuje 4 rastlinné steroidy; cholesterol, kampesterol, β-sisosterol a lupeol. Všetky tieto látky majú protizápalový účinok a lupeol má tiež antiseptické a analgetické vlastnosti.
  7. Hormóny: Auxíny a giberelíny, ktoré pomáhajú pri hojení rán a majú protizápalové účinky.
  8. Ostatné: Poskytuje 20 z 22 ľudských požadovaných aminokyselín a 7 z 8 esenciálnych aminokyselín. Obsahuje tiež kyselinu salicylovú, ktorá má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Lignín, inertná látka, ak je súčasťou topických prípravkov, zvyšuje penetračný účinok ostatných zložiek do pokožky. Saponíny, ktoré sú mydlovými látkami, tvoria asi 3% gélu a majú čistiace a antiseptické vlastnosti.


Mechanizmus pôsobenia

  1. Liečivé vlastnosti : Glukomanán, polysacharid bohatý na manózu, a gibberelín, rastový hormón, interagujú s receptormi rastového faktora na fibroblastoch, čím stimulujú jeho aktivitu a proliferáciu, čo následne výrazne zvyšuje syntézu kolagénu po topickej a perorálnej aplikácii Aloe vera. 9 Aloe gél nielen zvýšil obsah kolagénu v rane, ale aj zmenil zloženie kolagénu (viac typu III) a zvýšil stupeň zosieťovania kolagénu. Vďaka tomu zrýchlil kontrakciu rany a zvýšil pevnosť výsledného jazvového tkaniva. 10 Bola hlásená zvýšená syntéza kyseliny hyalurónovej a dermatansulfátu v granulačnom tkanive hojacej sa rany po perorálnom alebo topickom ošetrení. 11
  2. Účinky na vystavenie pokožky UV a gama žiareniu: U gélu z aloe vera sa uvádza, že má ochranný účinok proti poškodeniu pokožky žiarením. 12 , 13 Presná úloha nie je známa, ale po podaní aloe vera gélu sa v koži vytvára antioxidačný proteín metalotioneín, ktorý vychytáva hydroxylové radikály a zabraňuje supresii superoxiddismutázy a glutatiónperoxidázy v koži. Znižuje produkciu a uvoľňovanie imunosupresívnych cytokínov odvodených od kožných keratinocytov, ako je interleukín-10 (IL-10), a tým zabraňuje potlačeniu oneskoreného typu hypersenzitivity vyvolanej UV žiarením. 14
  3. Protizápalové pôsobenie: Aloe vera inhibuje dráhu cyklooxygenázy a znižuje produkciu prostaglandínu E2 z kyseliny arachidónovej. Nedávno bola z gélových extraktov izolovaná nová protizápalová zlúčenina nazývaná C-glukozylchromón. 8
  4. Účinky na imunitný systém: Alprogen inhibuje prílev vápnika do žírnych buniek, čím inhibuje uvoľňovanie histamínu a leukotriénu zo žírnych buniek sprostredkované antigén-protilátka. 7 V štúdii na myšiach, ktorým boli predtým implantované bunky myšacieho sarkómu, acemannan stimuluje syntézu a uvoľňovanie interleukínu-1 (IL-1) a faktora nekrózy nádorov z makrofágov u myší, čo následne spustilo imunitný útok, ktorý viedol k nekróza a regresia rakovinových buniek. Niekoľko zlúčenín s nízkou molekulovou hmotnosťou je tiež schopných inhibovať uvoľňovanie reaktívnych voľných kyslíkových radikálov z aktivovaných ľudských neutrofilov. 16
  5. Laxatívne účinky: Antrachinóny prítomné v latexe sú silné laxatíva. Zvyšuje obsah črevnej vody, stimuluje sekréciu hlienu a zvyšuje peristaltiku čriev. 17
  6. Antivírusová a protinádorová aktivita: Tieto účinky môžu byť spôsobené nepriamymi alebo priamymi účinkami. Nepriamy účinok je spôsobený stimuláciou imunitného systému a priamy účinok je spôsobený antrachinónmi. Antrachinón aloín inaktivuje rôzne obalené vírusy, ako je herpes simplex, varicella zoster a chrípka. 18 V nedávnych štúdiách sa ukázalo, že polysacharidová frakcia inhibuje väzbu benzopyrénu na primárne potkanie hepatocyty, čím zabraňuje tvorbe aduktov benzopyrén-DNA, ktoré môžu iniciovať rakovinu. Bola tiež hlásená indukcia glutatión S-transferázy a inhibícia tumor-podporujúcich účinkov forbolmyristacetátu, čo naznačuje možný prínos použitia gélu z aloe v chemoprevencii rakoviny. 19 , 20
  7. Hydratačný účinok a účinok proti starnutiu: Mukopolysacharidy pomáhajú viazať vlhkosť v pokožke. Aloe stimuluje fibroblasty, ktoré produkujú kolagénové a elastínové vlákna, vďaka čomu je pokožka pružnejšia a menej vráskavá. Má tiež súdržné účinky na povrchové odlupujúce sa epidermálne bunky tým, že ich zlepuje, čo zjemňuje pokožku. Aminokyseliny tiež zmäkčujú stvrdnuté kožné bunky a zinok pôsobí ako adstringent na stiahnutie pórov. Jeho hydratačné účinky boli tiež študované pri liečbe suchej pokožky spojenej s pracovnou expozíciou, kde gélové rukavice z aloe vera zlepšili integritu pokožky, znížili výskyt jemných vrások a znížili erytém. 21 Pôsobí aj proti akné.
  8. Antiseptický účinok: Aloe vera obsahuje 6 antiseptických látok: Lupeol, kyselinu salicylovú, močovinový dusík, kyselinu škoricovú, fenoly a síru. Všetky majú inhibičný účinok na huby, baktérie a vírusy.

Kontraindikácie

Alergia: Užívaniu prípravkov z aloe vera je potrebné sa vyhnúť u jedincov so známou alergiou na rastliny čeľade Liliaceae (cesnak, cibuľa a tulipány; Ulbricht et al. 2008 ).

Tehotenstvo: Použitie Aloe vera ako preháňadla počas tehotenstva môže predstavovať potenciálne teratogénne a toxikologické účinky na embryo a plod ( Svetová zdravotnícka organizácia 1999 ; Ulbricht et al. 2008 ).

Ochorenie obličiek alebo srdca: Dlhodobé používanie gelu z Aloe vera je spojené s vodnatou hnačkou, ktorá vedie k nerovnováhe elektrolytov ( Cooke 1981 ; Boudreau a Beland 2006 ) a neoficiálne správy naznačujú, že zvyšujúca sa strata draslíka môže viesť k hypokaliémii. Preto je Aloe vera gel kontraindikovaný u pacientov s anamnézou porúch obličiek alebo srdca.

Liekové interakcie: Potenciálne interakcie boli navrhnuté pre Aloe vera a lieky, ktoré môžu zmeniť rovnováhu elektrolytov, ako sú tiazidové diuretiká a kortikosteroidy. Možná arytmia súvisiaca s hypokaliémiou naznačuje potenciálnu interakciu bylina-liek so srdcovými glykozidmi. Opatrnosť je potrebná u pacientov užívajúcich hypoglykemické látky, pretože boli hlásené interakcie s gélom z aloe vera ( Boudreau a Beland 2006 ). Existuje kazuistika 35-ročnej ženy, ktorá stratila 5 l krvi počas chirurgického zákroku v dôsledku možnej interakcie medzi Aloe vera a sevofluranom, inhibítorom tromboxánu A2 ( Lee et al. 2004 ) . 

V dvojito zaslepenej, randomizovanej, kontrolovanej štúdii sa preukázalo, že gél z aloe vera zvyšuje biologickú dostupnosť vitamínu C a E ( Vinson, Al Kharrat a Andreoli 2005 ). Autori uvádzajú, že gél z aloe vera chráni pred degradáciou vitamínov v črevnom trakte a gélové polysacharidy sa môžu viazať na vitamíny a tým spomaliť rýchlosť ich vstrebávania.

Ukázalo sa, že gél z aloe vera významne zvyšuje transport inzulínu v bunkovom modeli a obmedzené informácie naznačujú, že ak sa podáva súčasne, môže tiež zvýšiť črevnú absorpciu iných zle absorbovaných liekov ( Hamman 2008 ).

Viac zaujímavých a podrobnejších informácií nájdete tu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22593933/

Zhrnutie

Všeobecne je možné ALOE VERA pripísať viac benefitov ako ste možno vedeli. My odporúčame produkty, ktoré máme aj sami odskúšané - v zátvorke vedľa máte produkty, ktoré máme pre vás k dispozícii. Vlastná dlhoročná skúsenosť. Aplikácia množstva je individuálna a na základe osobnej konzultácie, zdravotného stavu a okolností odporučíme množstvo aj indikácie jednotlivých produktov. Bylinný nápoj z Aloe je očistený od Alloínu, látky, ktorá môže mať alergické účinky. Všetky produkty na pleť neobsahujú žiadne parabény, sulfáty a chemikálie, sú dermatologicky testované a vyrobené na základe vedeckého výskumu.

  1. Pomáha znižovať krvný tlak (Bylinný nápoj z Aloe - koncentrát 473ml)
  2. Pomôže stabilizovať krvný cukor u diabetikov (Bylinný nápoj z Aloe - koncentrát 473ml)
  3.  Pomáha zlepšiť zdravie zubov (antibakteriálny) 
  4. Aloe Vera môže stimulovať produkciu kolagénu a bojovať proti starnutiu pokožky (Herbalife SKIN 7 dňová výsledková sada 1 sada)
  5. Aloe Vera Gél je obľúbený na upokojenie kože spálenej od slnka (Herbal Aloe upokojujúci gél 200ml)
  6. Aloe Vera môže pomôcť zbaviť sa akné prirodzene (Hebká pokožka a vlasy)
  7. Aloe Vera Gél je prirodzeným protijedom na podráždenie pokožky (Herbal Aloe upokojujúci gél 200ml)
  8. Aloe Vera pomáha zlepšiť črevnú mikrobiotu (Bylinný nápoj z Aloe - koncentrát 473ml)
  9. Aloe Vera Gel môže zmierniť zápchu, ale môže spôsobiť vedľajšie účinky (Bylinný nápoj z Aloe - koncentrát 473ml).

Produkty spoločnosti, ktorej sme nezávislí členovia, sú skvelé a máme s nimi nielen dlhoročné osobné skúsenosti, ale aj skúsenosti s našimi klientami. 



© Andrea Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022

© Marian Svinčiak, www.viacenergieprezivot.sk, január 2022





Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky